STRONA W BUDOWIE

Kim jesteśmy?

Początek FADO sięga roku 1984, kiedy Jerzy Domeracki, kontynuując rodzinną tradycję w branży narzędziowej, postanowił rozpocząć produkcję form wtryskowych. W krótkim czasie dzięki determinacji, pasji oraz ciężkiej pracy zakład zaczął odnosić pierwsze sukcesy.

Momentem przełomowym w historii firmy był rok 1991, a z nim decyzja o stworzeniu działu przetwórstwa tworzyw, dzięki której model biznesowy FADO uległ diametralnej zmianie – firma nie była już tylko producentem narzędzi, poszerzyła swoją ofertę o produkcję detali z tworzyw sztucznych. Okazało się, iż doświadczenia nabyte przy konstruowaniu form znakomicie sprawdziły się w pracy w przetwórstwie. Z kolei doświadczenia z wtryskiwaniem tworzyw pozwoliły na jeszcze lepszą analizę problemów, a co za tym idzie, lepsze konstrukcje samych form.

Dzięki tym doświadczeniom FADO opracowało wiele autorskich, innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliły firmie na budowę swojej pozycji na rynku. Zaangażowanie, nieustanny rozwój i inwestycje w nowe technologie sprawiły, że na przestrzeni lat firma została uhonorowana wieloma prestiżowymi wyróżnieniami i tytułami, takimi jak Diamenty Forbesa, Lider innowacji czy Gazele Biznesu. Dzisiaj detale produkowane w FADO znaleźć można na większości kontynentów z całego świata.

Narzędziownia

  • Konstrukcja i budowa form wtryskowych
  • Maksymalne wymiary form. 500x500mm
  • Park maszynowy oparty na obrabiarkach MAKINO

Wtryskownia

Wtryskarki poziomego oraz pionowego zamknięcia z siłą zwarcia od 10 do 800 ton. Maszyny są w pełni przystosowane do pracy automatycznej.

Druk 3D

Technologia Laserowego przetapiania proszków metali, produkcja wkładek z chłodzeniem konformalnym, dostępne materiały: Stal narzędziowa 1.2709, stal nierdzewna 316L, AlSi10Mg, Ti64.

Innowacja z potrzeby

Maszyny CoolingCare powstały w wyniku ponad 6 lat badań nad czyszczeniem i  diagnostyką kanałów chłodzących w formach wtryskowych.

System został opracowany w FADO, firmie z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży narzędziowej i wtryskowej, specjalizującej się m.in. w produkcji i projektowaniu wkładek formujących z konformalnymi układami chłodzenia. Tego typu kanały charakteryzują się dużą złożonością geometrii i niewielkimi średnicami i wymagają zupełnie innego podejścia, zarówno od strony eksploatacji, jak również utrzymania w ruchu.

 Konstrukcje form wtryskowych z tego typu chłodzeniem, pomimo oczywistych zalet, niosą ze sobą potencjalne zagrożenia, które powodują, że wiele firm nie chce podejmować ryzyka i inwestować w potencjalnie krótkoterminowo wyższą wydajność. Jednym z podstawowych zarzutów formułowanych pod adresem chodzenia konformalnego jest stopniowy spadek zdolności do odbioru ciepła z gniazda i duża podatność na zapychanie się. 

W sytuacji gdy kanał ulegnie całkowitemu zapchaniu, nie ma możliwości rozebrania formy i udrożnienia obiegu mechanicznie. Dlatego tak istotne jest aby w sposób świadomy kontrolować stan wydajności chłodzenia i stosować środki prewencyjne, które pozwolą na utrzymanie odpowiedniej wydajności chłodzenia.