Oddzielna, dedykowana pompa zasilająca dla każdego kanału zapewnia większą efektywność i dynamikę czyszczenia. Wiele systemów do czyszczenia kanałów chłodzących dostępnych na rynku wyposażonych jest w jedną pompę zasilającą. Takie rozwiązanie stwarza jednak wiele niedogodności, o których warto pamiętać, wybierając urządzenie do konserwacji kanałów. Do najważniejszych z nich należą:

  • Wydajność urządzenia – im więcej sekcji czyszczących posiada urządzenie, tym więcej kanałów będziemy mogli podłączyć jednocześnie, zachowując niezależną i powtarzalną dynamikę procesu czyszczenia. Należy jednak pamiętać, że zasilanie wielu kanałów za pomocą jednej pompy połączonej z kolektorem da inne rezultaty w porównaniu z sytuacją, w której mamy indywidualne kanały podłączone do sekcji zasilanych dedykowaną pompą.
  • Czas czyszczenia – Oszczędność czasu, jaką osiągamy poprzez podłączenie kilku kanałów do jednego obiegu czyszczącego, jest iluzoryczna, ponieważ takie połączenie zawsze generuje znacznie większe spadki ciśnienia, co bezpośrednio wpływa na ilość cieczy, jaką jesteśmy w stanie przepompować w danej jednostce czasu, a tym samym na skuteczność czyszczenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń z jedną pompą, ponieważ efektywność czyszczenia w takim rozwiązaniu zależy właśnie od zdolności systemu do pompowania jak największej ilości cieczy. W praktyce szeregowe połączenie obiegów chłodzących wymaga znacznego wydłużenia czasu czyszczenia, jednocześnie nie dając gwarancji, że wszystkie linie zostaną wyczyszczone w równym stopniu. Indywidualne podłączenie kanałów daje znacznie większe możliwości monitorowania i kontrolowania zarówno dynamiki procesu, jak i oceny jego skuteczności.
  • Pomiar przepływu – W przypadku urządzenia jednosekcyjnego, do którego kanały są podłączone szeregowo, wykonany pomiar przepływu nie poinformuje użytkownika o rzeczywistej poprawie przepływu dla poszczególnych obiegów, a jedynie o sumie przepływów, którą można porównać „przed i po” procesie. Użytkownik nie będzie w stanie ocenić, jakie przyrosty wartości przepływu zostały osiągnięte i czy wszystkie kanały zostały rzeczywiście wyczyszczone w równym stopniu.
  • Wykrywanie przecieków – Połączenie obiegów chłodzenia w jeden układ ma jeszcze jedną, bardzo istotną wadę. W przypadku wycieku często nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, który kanał go spowodował. Gdy kanały są podłączone indywidualnie, znacznie łatwiej jest znaleźć przyczynę wycieku.

Może Cię zainteresować również

Rodzaje osadów i typy kamienia

Złoża mineralne pierwotnie składają się z węglanów wapnia i magnezu. Węglany, które są na ogół nierozpuszczalne, wytrącają się przez ogrzewanie wody zawierającej rozpuszczalne wodorowęglany wapnia

Czytaj więcej >