Witaj w sekcji FAQ Coolingcare!
Poniżej zebraliśmy pytania, które najczęściej zadawane są przez naszych klientów
Jak dobrać właściwe medium czyszczące?
Dobór właściwego medium czyszczącego powinno zależeć od typu osadu i zanieczyszczeń w kanałach. Zaleca się inne środki czyszczące do kamienia na bazie minerałów, inny środek będzie dedykowany do osadów rdzawych z dużą zawartością tlenków żelaza. Więcej o osadach i rodzajach dedykowanych środków czyszczących znajdziesz TUTAJ
Ile narzędzi możemy wyczyścić na jednym zbiorniku? Jak często trzeba wymieniać chemię?
Każde medium czyszczące posiada swoją ‘pojemność’, co oznacza że będzie aktywnie oddziałować i wchodzić w reakcję chemiczną z osadami do momentu ‘przesycenia’ się roztworu. To ile narzędzi będziemy w stanie wyczyścić zanim roztwór przestanie działać w dużym stopniu zależy od ilości kanałów ich długości i pojemności, stopnia ich zanieczyszczenia, etc. Dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przy średnim narzędzi o dużym stopniu zanieczyszczenia żywotność medium czyszczącego to zazwyczaj ok. 5 do 8 form. Nasze urządzenia posiadają licznik czasu pracy roztworu, który pomaga oszacować częstotliwość wymiany środka w danym zakładzie.
Czy media czyszczące mogą być zrzucane do ścieku? Jak wygląda procedura utylizacji?
Jak wszystkie inne media tego typu, środki czyszczące powinny być utylizowane zgodnie z lokalnymi przepisami, które nie pozwalają na zrzut przepracowanego medium bezpośrednio do ścieku. Powinny być one odbierane przez dedykowane do tego firmy.
Jak wyglądają koszty utylizacji środków czyszczących?
Średnia cena kosztu utylizacji to 3zł za kilogram odpadu
Jaka jest cena środków czyszczących?
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym działem handlowym celem przedstawienia oferty. Nasze dedykowane środki czyszczące ofertujemy wyłącznie klientom którzy zakupili nasze urządzenie.
Na jak długo starcza przygotowany środek czyszczący?
Zazwyczaj na jednym zbiorniku możemy wyczyścić od 5 do 8 narzędzi, w zależności od gabarytu formy, ilości kanałów i stopnia ich zanieczyszczenia.
Czy środki czyszczące są bezpieczne dla formy?
Nasze środki czyszczące przeszły testy w których badaliśmy stopień reakcji chemicznej roztworu z rodzimym materiałem. Badania wykazały znikomy wpływ środka czyszczącego na stale narzędziowe, jak również materiały nieżelazne. Szczegółowe dane udostępniane są naszym klientom. Musimy pamiętać że każda chemia będzie w większy lub mniejszy sposób reagowała z materiałem z którym ma kontakt. Dlatego warto zwrócić również uwagę na aspekt bezpieczeństwa i minimalizacji czasu samego czyszczenia. Ostatecznie chcemy aby medium czyszczące miało kontakt z osadem wewnątrz kanału, a nie cyrkulowało przez czysty obieg.
Czy środki czyszczące są bezpieczne dla oringów i przegród wykonanych z tworzyw takich jak np. poliamid?
Nasze środki czyszczące są bezpieczne dla oringów wykonanych z materiałów takich jak Viton czy teflon. W przypadku przegród wykonanych z poliamidu czyszczenie powinno być krótkotrwałe ze względu na niską odporność chemiczną tego materiału.
Czy można czyścić kanały samą wodą, bez użycia środków czyszczących? Jak wygląda skuteczność takiego czyszczenia?
Oczywiście można czyścić samą wodą, natomiast takie rozwiązanie nie jest zalecane z dwóch powodów. Po pierwsze jest dużo bardziej czasochłonne – stosowane przez nas media czyszczące mają na celu zmiękczenie osadu, który wypłukiwany jest dzięki wysokiej dynamice procesu czyszczenia kawitacyjnego. Po zwiększamy ryzyko oderwania się kawałków twardego osadu i zapchania kanału. Jest to szczególnie niebezpieczne przy małych średnicach, np. w chłodzeniu konformalnym.
Co ma wpływ na skuteczność czyszczenia? Jak długo średnio trwa jeden cykl czyszczenia?
Skuteczność procesu czyszczenia jest wypadkową połączenia kilku elementów. Są to dobrze dobrane medium czyszczące, które pozwala na zmiękczenie zalegającego osadu, temperatura, która jest katalizatorem reakcji chemicznej, i dynamiki procesu, która jest kluczowym elementem pozwalającym na skrócenie czasu czyszczenia, a tym samym kontaktu narzędzia z medium czyszczącym. O procesie czyszczenia Coolingcare dowiesz się więcej TUTAJ
Jak często należy czyścić kanały chłodzące?
Odpowiedź na to pytanie uzależnione jest od tego w jakim stanie firma kondycjonuje swoją wodę, czy kontroluje i stabilizuje ją chemicznie, minimalizując ryzyko wytrącania się osadów, jak również czy przedmuchuje i zabezpiecza kanały po zakończeniu procesu produkcyjnego. Znaczący wpływ na wytrącanie się osadów jak również procesy korozyjne ma obciążenie termiczne formy. Jesteśmy propagatorem podejścia prewencyjnego, gdzie kanały czyszczone są zgodnie z zaplanowanym przeglądem cyklicznym narzędzia, z doświadczenia średnio co pół roku.
W jaki sposób uzdatniać wodę chłodzącą tak aby minimalizować ryzyko wytrącania się osadów?
Kondycjonowanie wody chłodzącej jest kluczowe jeśli zależy nam na minimalizacji problemów związanych z niewydolnością układu chłodzenia w formach wtryskowych. Więcej informacji na temat parametrów wody chłodzącej znajdziesz TUTAJ
Czy można czyścić innymi środkami niż te oferowane przez Coolingcare?
Co do zasady nie ma przeciwskazań aby stosować inne środki czyszczące, kwarto jednak każdorazowo skonsultować dane medium z producentem urządzenia. Środki dedykowane do urządzeń Coolingcare zostały opracowane tak, aby współgrać z dynamiką pracy urządzenia i czyszczenia kawitacyjnego. Zastosowanie alternatywnych mediów może okazać się mniej skuteczne.
Czy możemy czyścić kanały które chłodzone są glikolem?
Nie ma zastrzeżeń co do czyszczenia kanałów chłodzonych glikolem. Więcej informacji dotyczących różnic pomiędzy chłodzeniem wodą a glikolem znajdziesz TUTAJ
Czy istnieje możliwość eksportu danych na urządzenia zewnętrzne?
Tak, wszystkie urządzenia z wyjątkiem CP case i CP1 mają taką możliwość. Zakres eksportowanych danych różni się w zależności od modelu i stopnia zaawansowania jednostki. Najbardziej zaawansowana baza danych z możliwością zapisu do 3000 form dostępna jest w urządzeniach z serii CA. Nowa wersja oprogramowania pozwala na automatyczne generowanie raportu po zakończeniu procesu i wysłanie go na wskazany adres mailowy.
Czy jest możliwość importu danych do maszyny?
Nie, na ten moment nie ma możliwości wysyłania danych do urządzenia.
Jakie dane mogę wyciągnąć z urządzenia i w jaki sposób?
Zakres danych które możemy eksportować z urządzenia zależy od jego typu. Jest to zazwyczaj forma raportu z wynikami czyszczenia, informacją odnośnie wydatku przepływu przed i po czyszczeniu, wynikami testów szczelności, drożności, czasem czyszczenia, itp. W jednostkach z serii CA mamy możliwość wykorzystania modułu OPC UA, który pozwala na wyciągnięcie z urządzenia wszystkich danych dot. samej pracy maszyny, takich jak np.: podgląd parametrów pracy w czasie rzeczywistym tj. aktualny proces i czas do jego zakończenia, wyniki testów drożności i szczelności, wyniki ostatniej diagnostyki, informacje o bieżącym projekcie.
Jaki jest okres gwarancji?
Standardowy czas gwarancji to 12 miesięcy z możliwością wydłużenia go do 36 miesięcy.
Czy istnieje możliwość przedłużenia okresu gwarancji maszyny?
Tak, możemy zaoferować Państwu przedłużenie gwarancji przy opcji zakupienia rocznego przeglądu serwisowego z wymianą podzespołów zużywających się.
Czy istnieje instrukcja dot. okresowych przeglądów urządzenia?
Wszystkie informacje dot. przeglądów urządzenia znajdują się w szczegółowej dokumentacji maszyny dostarczanej wraz z urządzeniem.
Jakie działania są wymagane aby utrzymać urządzenie w sprawności?
Szczegółowy zakres działań serwisowych opisany jest w dokumentacji urządzeń. Aby zagwarantować długoterminowe i sprawne działanie maszyny kluczowe jest przestrzeganie zaleceń, takich jak czyszczenie filtrów i zbiorników, regularna wymiana mediów, czy zapewnienie odpowiedniej jakości sprężonego powietrza o klasie czystości określonej w dokumentacji.
Jak długie jest wsparcie produktowe dla urządzenia?
Zapewniamy dostępność części zamiennych do danego modelu urządzenia przez okres 10 lat od momentu zakupu.
Jakie są koszty serwisowania po okresie gwarancyjnym?
Przy założeniu że przestrzegane są wytyczne producenta dot. utrzymania maszyny w ruchu koszty serwisu zamykają się w wymianie części i elementów eksploatacyjnych.
Jaki jest czas dostawy urządzeń?
Urządzenie dostarczane jest zgodnie z terminem przedstawionym na ofercie, zazwyczaj dostarczamy urządzenie w ciągu 4 tygodni od złożenia zamówienia.
Czy czyszczenie kawitacyjne jest bezpieczne dla obiegów zabijanych korkami (np. w gnieździe formy)?
Tak, czyszczenie kawitacyjne jest co do zasady bezpieczne dla narzędzia. Zjawisko kawitacji wywoływane jest interwałowo przez krótkie okresy czasu, tak więc ryzyko że dynamika procesu naruszy konstrukcję jest minimalna. Może jednak zdarzyć się, że jeśli forma jest stara i mocno skorodowana, to po usunięciu złogów kamienia i rdzy korki zostaną poluzowane i przesunięte.
Czy można udrażniać kanały całkowicie zapchane?
Dzięki zastosowaniu opatentowanej, dwuetapowej sekwencji czyszczenia urządzenia Coolingcare są w stanie zwiększyć prawdopodobieństwo udrożnienia całkowicie zapchanego obiegu. Wymaga to odpowiedniej procedury, którą przedstawiamy podczas pierwszego uruchomienia urządzenia i szkolenia personelu.
Masz więcej pytań?
Skontaktuj się z nami